Centrum Informacji
Zajęcia egzekucyjne

Kwestie związane z zajęciami egzekucyjnymi mogą być skomplikowane – niezależnie od tego, czy dotyczą zaległej spłaty kredytu, czy nieopłaconych rachunków.

Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Sprawdź, czego możesz się spodziewać w takiej sytuacji. 

Jak wygląda proces zajęcia egzekucyjnego? 

W sytuacji, gdy jako bank otrzymujemy informację o zajęciu egzekucyjnym wskazanego rachunku lub rachunków podejmujemy próbę poinformowania Ciebie w postaci wiadomości SMS i/lub e-mail. Wiadomość zawiera sygnaturę i informacje o organie, który zlecił dokonanie zajęcia. 

 

Potrzebujesz szczegółowych informacji dot. Twojego zajęcia egzekucyjnego? 

Skontaktuj się z organem egzekucyjnym, który zajął Twój rachunek bankowy (np. komornikiem, Urzędem Skarbowym lub właściwym oddziałem ZUS). 

 

Pamiętaj, że nasza infolinia ma dostęp wyłącznie do ograniczonych informacji, tj.: 

  • numeru sygnatury, 

  • kwoty zajęcia. 

Te dane możesz też znaleźć w bankowości online (po zalogowaniu w aplikacji mobilnej i bankowości internetowej wyświetli Ci się odpowiedni komunikat) oraz w mailu i SMS-ie o zajęciu rachunku. 

Twój rachunek bankowy może zostać zajęty przez organ egzekucyjny, np. komornika, Urząd Skarbowy czy ZUS. 

 

Zajęcie rachunku bankowego zostaje dokonane na podstawie tytułu wykonawczego. Organ egzekucyjny może zażądać przekazania mu z Twojego rachunku środków pieniężnych do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji, wraz z odsetkami i kosztami egzekucji. 

W takiej sytuacji organ egzekucyjny przesyła do banku zawiadomienie o zajęciu egzekucyjnym wraz z kwotami zobowiązania. 

 
Ważne! Kwota blokady na rachunku może różnić się od kwoty należności, którą widzisz w zawiadomieniu o zajęciu egzekucyjnym. Jako bank jesteśmy zobowiązani do doliczenia odsetek, które są należne organowi egzekucyjnemu. 

 

Zawiadomienie o zajęciu rachunku może trafić również do innych banków prowadzących Twoje rachunki bankowe. 

 
Podstawa prawna: 

  • zajęcia sądowe art. 889-8934 Kodeksu postępowania cywilnego („k.p.c.”), 

  • zajęcia administracyjne art. 80-87 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji („u.p.e.a.)”. 

Zajęcie realizujemy niezwłocznie, zgodnie z art. 80 u.p.e.a. oraz art. 8892 k.p.c. 

Zależy to od tego, kto jest wskazany jako dłużnik w zawiadomieniu o zajęciu. Jeśli jest to: 

 

  • osoba fizyczna – blokadę egzekucyjną założymy na rachunku: 

  • osobistym lub oszczędnościowym, 

  • wspólnym (wynika to z art. 8911 §1 kodeksu postępowania cywilnego), 

  • firmowym – jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub jesteś wspólnikiem spółki cywilnej; 

  • przedsiębiorca (również inni niż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, np. spółki prawa handlowego) – blokadę egzekucyjną założymy na rachunku firmowym. 

 

Ważne! Bank na podstawie zawiadomienia o zajęciu egzekucyjnym blokuje tyle pieniędzy, ile potrzeba na spłatę zajęcia. 

Rachunek spółki cywilnej podlega egzekucji zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego. 

 

Jeśli egzekucję prowadzi się tylko przeciwko jednemu ze wspólników spółki cywilnej, prowadzi się ją do wysokości udziału wspólnika w rachunku wspólnym. 

 

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, musisz dostarczyć do komornika umowę regulującą prowadzenie rachunku spółki cywilnej (podstawa prawna art. 8911  k.p.c.).  

 
Jeżeli jesteś współwłaścicielem rachunku spółki cywilnej, to rachunek jest blokowany w 100% nawet wtedy, gdy zajęcie dotyczy tylko jednego wspólnika -godnie z ustawą o egzekucji w administracji (jeśli egzekucję prowadzi organ administracyjny, tj. Urząd Skarbowy, ZUS lub Prezydent Miasta). 

Organy egzekucyjne komunikują się z nami drogą elektroniczną przez system Ognivo. Za jego pośrednictwem otrzymujemy od organu egzekucyjnego m.in zawiadomienie o zajęciu rachunku.  

 

W momencie, gdy otrzymamy zawiadomienie o zajęciu, na Twoim rachunku założymy blokadę. 

 
Ważne! Zawiadomienie o zajęciu na rachunkach bankowych otrzymasz listownie od organu, który dokonał zajęcia (np. od Komornika, Urzędu Skarbowego lub ZUS-u). 

Zbieg egzekucji występuje wtedy, gdy na Twoim rachunku bankowym pojawiają się zajęcia od kilku różnych organów egzekucyjnych.  

 

W takiej sytuacji jako bank informujemy organy egzekucyjne o zbiegu, a środki są przekazywane do organu, który zgodnie z prawem jest właściwy do prowadzenia egzekucji łącznej. 

Kwota wolna to środki, które możesz wypłacić, gdy masz zajęcie egzekucyjne. Wartość kwoty wolnej w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie jest równa 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Od 1 lipca 2024 kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 4300,00 zł.

Od 1 lipca 2024 możesz więc wypłacić 3225,00 zł. (75% z 4300,00 zł) miesięcznie z pieniędzy dostępnych na Twoim koncie – w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie. Wysokość kwoty wolnej może się zmieniać co roku, wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Kwota wolna na Twoim rachunku będzie uruchamiana na początku każdego miesiąca. Jeśli nie wykorzystałeś kwoty wolnej w całości to nie zostanie ona przeniesiona na kolejny miesiąc.

  • Kwota wolna nie przysługuje na rachunkach firmowych, w tym również na rachunkach firmowych osób fizycznych.

  • Do zajęcia alimentacyjnego (KMP) nie przysługuje kwota wolna (reguluje to art. 1083 § 2 k.p.c.).

Spod egzekucji zwolnione są środki: 

  • które ustawowo nie podlegają egzekucji 

lub  

  • na których wypłatę zgodził się organ egzekucyjny. 

 

Środki, które ustawowo nie podlegają egzekucji to m.in:  

  • świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, 

  • renta alimentacyjna, 

  • świadczenia rodzinne, 

  • świadczenia wychowawcze (Rodzina 800+, Dobry Start), 

  • dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych, 

  • świadczenia z pomocy społecznej. 

Środki, na których zwolnienie spod egzekucji potrzebujesz zgody organu egzekucyjnego to np.: 

  • wynagrodzenia, 

  • alimenty wypłacane przez os. fizyczne, 

  • świadczenia z ZUS-u – emerytura/renta, 

  • świadczenia z Urzędu Pracy, 

  • zasiłki dla bezrobotnych, 

  • emerytury/renty z MSWiA, 

  • świadczenia z ubezpieczeń społecznych, 

  • środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, 

  • stypendia. 

Ważne! Zwolnienia spod egzekucji mogą zwiększyć wysokość kwoty, którą możesz wypłacić z rachunku mimo zajęcia. 

W takiej sytuacji organ egzekucyjny (np. komornik, Urząd Skarbowy lub ZUS) wysyła do banku zawiadomienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Na podstawie takiego dokumentu zdejmujemy blokadę. 

Tak. Nawet jeśli na rachunku jest zajęcie egzekucyjne, możesz  korzystać z kwoty wolnej na rachunku. Kwotę wolną udostępniamy na początku każdego miesiąca. 

Ważne! Pamiętaj, że kwota wolna przysługuje do rachunków osobistych, ale nie do rachunków firmowych. Niezależnie od liczby założonych rachunków w danym miesiącu – zawsze przysługuje Ci tylko jedna kwota wolna. 

Nie, ponieważ to dziecko jest właścicielem Nest Konta Samodzielnego.

Tak, w sytuacji, kiedy: 

  • na Twoje konto wpływają świadczenia socjalne/alimenty 

lub 

  • komornik przysłał ograniczenie lub zwolnienie. 

Tak. Jeżeli sytuacja dotyczy: 

  • zajęcia administracyjnego – listę płac dostarcz do banku mailowo na adres kontakt@nestbank.pl lub do placówki (pieniądze w ramach listy płac zwalniamy na podstawie wiarygodnego dokumentu), 

  • zajęcia sądowego (komornik) – listę płac dostarcz do komornika, który na tej podstawie wyśle do nas zgodę na wypłatę wynagrodzenia dla pracowników przez system Ognivo. 

Ważne! Zwolnienie dotyczy tylko bieżących wynagrodzeń pracowników. Takie zwolnienie nie obejmuje ani zaległych wynagrodzeń pracowników, ani też wynagrodzenia, jakie posiadacz rachunku chciałby wypłacić samemu sobie. 

Nota prawna
Treści wskazane w niniejszym materiale mają charakter jedynie poglądowy i nie stanowią kompletnego omówienia zagadnień związanych z zajęciem rachunku bankowego. Materiał nie stanowi opinii prawnej. Bank nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne błędy, niekompletność lub nieaktualność informacji w niej zawartych ani i za jakiekolwiek szkody będące rezultatem oparcia się na tych informacjach. Osoby zainteresowane zbadaniem własnej sytuacji prawnej w realiach konkretnego stanu faktycznego powinny skorzystać z porady prawnej niezależnego eksperta. Materiał został przygotowany według stanu prawnego na dzień 4 kwietnia 2024 roku.
 

image
Dokumenty i informacje
Bezpieczeństwo
Inne
Konta
Lokaty
Inwestycje
Usługi

© 2024 | Nest BankSWIFT/BIC: NESBPLPW
fbIconlinkedinIcon