09.09.2019

ABC Kredytu konsolidacyjnego - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zadłużenia na ogół powstają stopniowo. Zaciągamy kredyt na dowolny cel, potem kolejny – jednak w dynamicznym świecie potrzeby stale rosną i jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zakup konkretnego dobra za zaoszczędzone pieniądze - sięgamy po kolejne kredyty. Czasem ciężko uchwycić moment, kiedy miesięczne zobowiązania wymykają się spod kontroli i stają się naprawdę przykrym obowiązkiem. Coraz trudniej je spłacić, a co za tym idzie – coraz trudniej o stabilność naszych finansów. Nie ma możliwości, aby odłożyć gotówkę, ciężko poradzić sobie z nieprzewidzianymi wydatkami. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? Rozważyć kredyt konsolidacyjny.

Co musisz wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym

Najważniejszy cel konsolidacji zobowiązań to zmniejszenie miesięcznej raty kredytów. W praktyce – jedna rata ma być mniejsza niż suma wszystkich rat bieżących zadłużeń. Sama możliwość płacenia jednej raty zamiast kilku jest już dużą wygodą – nie trzeba pamiętać o wielu terminach spłat czy kontrolować, które zadłużenie wkrótce dobiega końca. Z wielu małych kredytów tworzymy jeden, z jedną ratą dopasowaną do indywidualnych możliwości klienta. 

Decydując się na taką formę spłaty bieżących zobowiązań, trzeba brać pod uwagę, że okres spłaty kredytu może okazać się dłuższy. Kredyt konsolidacyjny to pomoc w spłacie bieżących zadłużeń, ale jednocześnie przeszkoda przy zaciąganiu kolejnych, co można potraktować jako dodatkowy plus takiego rozwiązania. Starając się o kredyt konsolidacyjny warto bieżące raty płacić w terminie – dzięki temu zwiększamy swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie kolejnego wniosku w przyszłości, a nawet bardziej korzystne warunki kredytu.

Kredyt konsolidacyjny w praktyce

Aby móc skorzystać z rozwiązania, jakim jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, należy spełniać określone warunki. Składając wniosek, ważne jest, aby określić cel, na jaki przeznaczony zostanie kredyt – czyli spłatę dotychczasowych zobowiązań. Pamiętaj, aby przeanalizować strukturę swojego zadłużenia, tak, aby móc zadecydować, które spłaty warto połączyć, a które lepiej spłacać na dotychczasowych warunkach. Większość kredytów konsolidacyjnych wymaga również dodatkowego zabezpieczenia, na przykład hipotecznego. Istotną kwestią są również zarobki klienta - starając się o kredyt konsolidacyjny, trzeba będzie przedstawić odpowiednie zaświadczenie.

Rozpatrzenie wniosku trwa z reguły kilka dni. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, wystarczy zapoznać się z umową, podpisać ją i następnie zostaje już tylko terminowe spłacanie zadłużenia.

Pamiętaj, że konsolidacja kredytu to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy warunki dotychczasowych kredytów są mniej korzystne niż te proponowane w umowie konsolidacyjnej.

Kontakt dla mediów
Ciastko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności