28.11.2019

Energooszczędny sprzęt AGD – czy to się opłaca?

Sprzęt AGD towarzyszy nam w zasadzie cały czas i usprawnia rozmaite prace domowe. Pranie, sprzątanie, gotowanie… Bez niektórych przyrządów (jak na przykład lodówka czy odkurzacz) nie wyobrażamy już sobie życia. Używając AGD regularnie i intensywnie musimy mierzyć się z ich naprawą lub wymianą. Nie ma w tym nic dziwnego, to naturalny cykl życia tych produktów. Zatem prędzej czy później staniesz przed decyzją związaną z zakupem nowej pralki, lodówki, zmywarki. W życiu szukamy oszczędności, dlatego czasem decydujemy się na konto za darmo a czasem energooszczędny sprzęt.

 

Dlaczego warto zdecydować się na energooszczędne AGD?

 

Pierwszą i najważniejszą zaletą takiego sprzętu jest optymalna wydajność przy optymalnym poborze energii. Oznacza to, że mniej prądu będzie potrzebne do uzyskania potrzebnej mocy działania. Okazuje się, że odkurzacze o mniejszej mocy mogą zasysać brud skuteczniej. Płyta grzewcza o mniejszej mocy szybciej się nagrzewać i pozwalać na optymalny czas przygotowania posiłku. A mniejsza moc to oczywiście niższe wydatki dla Ciebie, czyli więcej pieniędzy na Twoim koncie. 
Stosowanie nowoczesnych urządzeń AGD, to również znaczna oszczędność czasu! Dzięki płycie grzewczej możesz ugotować posiłek szybciej i taniej. Nowoczesny odkurzacz w zasadzie sam za Ciebie wykona pracę. Nie mówiąc już o wymianie ręcznego zmywania na energooszczędną zmywarkę. Podczas, gdy maszyna wykonuje swoją pracę Ty możesz się uczyć, czytać, spędzać czas z rodziną. Ponadto użycie zmywarki, to kolosalna oszczędność wody, nawet dziesięciokrotna w porównaniu z tradycyjnym myciem.

 

Mała zmiana - duża zmiana

 

Nie każdy wie, że oznaczenia klas energetycznych na urządzeniach mają bardzo duże znaczenie i bardzo się od siebie różnią. Między „B” a „A” potrafi być naprawdę spora różnica. Przykładowo lodówka należąca do klasy „B” może zużyć ponad 150 kWh w ciągu roku, wersja „A” poniżej 100 kWh. To poważna oszczędność energii a co za tym idzie Twoich pieniędzy. Tak zwana etykieta energetyczna informuje o podstawowych parametrach urządzenia, zużyciu energii, poziomie hałasu. Każdy sprzęt AGD oraz źródła światła posiadają taką etykietę, dzięki której konsument może porównać sprzęty i wybrać ten najbardziej optymalny.
Dodatkowo energooszczędne sprzęty AGD na ogół działają ciszej, nie zakłócają dziennego rytmu Twojego domu.

 

Troska o środowisko

 

Energia elektryczna to poważny surowiec. Warto mieć świadomość, że tak samo jak w przypadku wody należy ją oszczędzać. O tym, ze ograniczenie zużycia prądu może przynieść wiele dobrego nie tylko dla portfela, ale też dla środowiska nie trzeba nikogo przekonywać. Pamiętaj, że nawet niewielkie zmiany w codziennym życiu (na przykład stosowanie energooszczędnych sprzętów AGD) mogą przyczynić się do jego poprawy. Mamy wpływ na to, jak będzie wyglądał świat w perspektywie lat. Troszczmy się o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Nasze podejście do zużycia prądu ma wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń.

Kontakt dla mediów
Agata Dorożuk
Agata Dorożuk
Rzecznik Prasowy Nest Banku
Ciastko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności