24.07.2020

Jak przygotować się na kryzys finansowy? Porady ekspertów Nest Banku.

Planując budżet domowy czy firmowy, powinieneś być przygotowany na każdą ewentualność. Kryzys finansowy może Cię dotknąć w każdym, nawet najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego musisz pamiętać o regularnym oszczędzaniu i  odpowiednim zabezpieczeniu środków zarówno firmowych, jak i osobistych. Przedstawiamy nasz krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak zaplanować poduszkę finansową i przygotować się na ewentualny kryzys gospodarczy.

Poduszka finansowa – czym jest i jakie płyną z niej korzyści?

Trwająca pandemia COVID-19 przypomniała nam, że warto, mieć zabezpieczenie finansowe, na wypadek utraty pracy lub przejściowych problemów w firmie. Dobrze zaplanowany firmowy lub domowy budżet daje nam poczucie bezpieczeństwa i pomaga zminimalizować skutki przejściowego kryzysu finansowego - "Planując domowy budżet lub budżet firmy warto uwzględnić w nim tzw. poduszkę finansową. Jest to nic innego jak zabezpieczenie finansowe pomagające przetrwać sytuacje kryzysowe. Poduszkę finansową budujemy miesiącami lub nawet latami, poprzez konsekwentne, comiesięczne oszczędzanie. Rolą poduszki finansowej jest przede wszystkim zabezpieczenie naszych finansów na czas niezapowiedzianej utraty pracy, choroby lub niespodziewanych wydatków. Może się okazać, że kryzysy finansowe nas nie dotkną, wtedy  poduszka finansowa nie będzie nam potrzebna w sytuacjach awaryjnych, ale z pewnością zebrane na niej oszczędności zabezpieczą nas na przyszłość" – radzi Daniel Klinkosz, ekspert z Nest Banku

Gdzie ulokować pieniądze?

Metaforyczna poduszka finansowa jest niczym innym, jak zbiorem posiadanych przez nas kont osobistych, rachunków oszczędnościowych, lokat oraz inwestycji. Lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają bezpiecznie przechowywać nasze pieniądze i generować stały zysk. Ich oprocentowanie uzależnione jest od stóp procentowych, które są obecnie bardzo niskie. Dlatego te formy oszczędzania, choć w pełni bezpieczne, obecnie generują niewielki zysk. Mimo to warto posiadać zarówno konto osobiste, rachunek oszczędnościowy, jak i lokaty. Właśnie te produkty  powinny stanowić podstawę poduszki finansowej, z której nie wypłacamy pieniędzy, jeżeli nie są nam one potrzebne.

Bezpieczne inwestycje– bezpieczna perspektywa.

Lokata i rachunek oszczędnościowy zapewniają bezpieczeństwo, ale jeżeli jesteś w stanie podjąć ryzyko, innym sposobem lokowania pieniędzy są długofalowe inwestycje. Czyli takie, które łączą ochronę życia z gwarancją wypłaty kapitału. Większość z nas obawia się takich inwestycji, ponieważ ma na ich temat niewielką wiedzę. Szczególnie, kiedy dotyczy to inwestowania pieniędzy, które mają zabezpieczyć rodzinę. Jednak warto w tej kwestii skorzystać z pomocy banków lub doradców inwestycyjnych  - "Na uwagę zasługuje na przykład oferta Nest Banku. Znajduje się w niej szeroki wachlarz bezpiecznych rozwiązań finansowych. Przykładem jest Nest Bezpieczna Perspektywa - długoterminowy produkt ubezpieczeniowy z regularną składką, mający na celu ochronę życia i zdrowia oraz gromadzenia oszczędności. W ofercie Nest Banku są również produkty typowo inwestycyjne takie jak Nest Invest. To rozwiązanie zapewnia klientowi możliwość wyboru do 10 rozwiązań inwestycyjnych spośród wielu funduszy inwestycyjnych otwartych oraz portfeli modelowych" -  tłumaczy Norbert Duczkowski, z Nest Banku

Firma – gdzie szukać oszczędności?

Zapewne wielu właścicieli firm ma problem z comiesięcznym oszczędzaniem i inwestowaniem pieniędzy. Prowadzenie biznesu wiąże się ze sporymi wydatkami. Jednak są sposoby, aby zaoszczędzić drobne kwoty, zyskując tym samym środki, które można odkładać na lokatach, kontach oszczędnościowych lub inwestować. Przede wszystkim należy przyjrzeć się wydatkom związanym z użytkowaniem konta bankowego. Czy wiesz ile płacisz miesięcznie za jego prowadzenie? Czy wiesz ile kosztują Cię przelewy? Jaki ponosisz koszt wypłaty z bankomatu? Czy płacisz za zlecenia stałe, powiadomienia push czy wyciągi z konta? Kiedy wszystko to policzysz może okazać się, że suma znacznie przekracza 50zł. Dlatego przy zakładaniu konta czy zmianie rachunku warto przyjrzeć się aktualnym ofertom banków. Porównaj wysokość opłat, ofertę oszczędnościową oraz promocje specjalne. Jeżeli stwierdzisz, że Twoje konto jest „za drogie” to warto zastanowić się nad zmianą go na takie, za które zapłacisz mniej. Wśród ofert dostępnych na rynku wyróżnia się propozycja Nest Banku. Prowadzenie BIZnest Konta jest bezpłatne. Bezwarunkowo. Nie zapłacisz także za:
 

  • krajowe przelewy internetowe, w tym do ZUS-u i US-u,

  • wydanie i obsługę pierwszej karty debetowej,

  • wpłaty gotówki we wpłatomatach sieci Euronet,

  • wypłaty gotówki w dowolnej kwocie z każdego bankomatu w Polsce i za granicą

  • za kody SMS do autoryzacji przelewów w bankowości internetowej i mobilnej.

 
Dodatkowo mając konto w Nest Banku możesz w prosty i szybki sposób skorzystać z rozbudowanej oferty kont oszczędnościowych, lokat i inwestycji. Dzięki temu będziesz mógł regularnie pomnażać zaoszczędzone pieniądze.
Na koniec warto podkreślić, że najważniejszym elementem planowania domowego budżetu i tworzenia poduszki finansowej jest konsekwencja. To od nas i od naszych odpowiedzialnych wydatków zależy to, ile uda nam się zaoszczędzić. Umiejętne zabezpieczenie finansów przed kryzysem ekonomicznym wymaga od nas regularnego oszczędzania i korzystania z wielu możliwości inwestycyjnych.

Kontakt dla mediów
Ciastko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności