11.08.2020

Najlepsze formy oszczędzania pieniędzy – jak zacząć odkładać pieniądze i robić to skutecznie?

Z oszczędzaniem jest jak ze zmianą nawyków żywieniowych – najtrudniej jest zacząć. Regularne oszczędzanie pieniędzy z czasem staje się rutyną. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się jak zacząć oszczędzać i poznasz sprawdzone sposoby oszczędzania pieniędzy.

Jak zacząć oszczędzać?

Naucz się dobrze zarządzać budżetem i szukaj oszczędności tam, gdzie z pozoru ich nie ma. Aby zacząć oszczędzać musisz dobrze przeanalizować swój budżet i wygospodarować kwotę, jaką możesz przeznaczyć na poczet funduszu oszczędnościowego. Załóż konto oszczędnościowe lub lokatę bankową, która pozwoli generować dodatkowy zysk. Dla osób, które zaczynają oszczędzanie, dobrym rozwiązaniem będą konta oszczędnościowe, które pomagają nam ułożyć plan oszczędzania i motywują do odkładania pieniędzy. Takim rozwiązaniem jest m.in. konto oszczędnościowe Nest Skarbonka, które możesz założyć posiadając konto w Nest Banku. Dzięki niej wyznaczysz wiele celów, na które chcesz odłożyć pieniądze i szybko zgromadzić swój własny fundusz oszczędnościowy. Prowadzenie Nest Skarbonki jest bezpłatne, a wypłacanie środków możliwe w każdym momencie bez utraty odsetek. To rozwiązanie dba o systematyczność za nas. Wyznaczenie celu to klucz do sukcesu. Zdecydowanie łatwiej jest oszczędzać pieniądze, kiedy wiemy jaki cel chcemy spieniężyć. Małymi krokami, groszem do grosza jesteśmy w stanie zaoszczędzić na wymarzone wakacje czy samochód. Perspektywa bezpiecznej przyszłości również powinna zachęcić do oszczędzania.

Jak i gdzie oszczędzać pieniądze?

Oprócz oszczędzania na konkretny cel powinieneś także osobno gromadzić środki na nieprzewidziane wydatki, w tym chwilowe problemy finansowe związane np. z utratą pracy. Tego typu środki muszą być nienaruszalne, do momentu, w którym naprawdę będą nam potrzebne. Podobnie jest z pieniędzmi na przyszłość – to fundusze z których masz korzystać dopiero na emeryturze. Ważne jest, aby tego typu środki nie „leżały bezczynnie” powinny one generować chociaż niewielki zysk. Aby tak było musisz znać następujące produkty oszczędnościowe:

•             Lokaty bankowe
•             Konta oszczędnościowe
•             Polisy ubezpieczeniowo-inwestycyjne
•             Fundusze inwestycyjne

Podstawowe sposoby oszczędzania – jak oszczędzać pieniądze w banku? 

Podczas pierwszych prób oszczędzania i pomnażania pieniędzy  sprawdzą się lokaty i konta oszczędnościowe, które w przeciwieństwie do zwykłych rachunków bankowych są oprocentowane. Pamiętaj o korzystaniu z okazji takich jak np. lokaty powitalne. Zakładając konto w Nest Banku, masz możliwość skorzystania z lokaty Witaj przygotowanej specjalnie dla nowych klientów, którzy chcieliby skutecznie oszczędzać pieniądze. Lokata zajęła pierwsze miejsce w rankingu Bankier.pl 2019 w kategorii najlepszych lokat kwartalnych na 10 000 złotych z dodatkowymi warunkami oraz najlepszych lokat półrocznych na 10 000 złotych z dodatkowymi warunkami.. Dla stałych klientów bank przygotował Nest Lokatę lojalną.  To produkt dla tych, którzy na konto w Nest Banku przelewają wynagrodzenie.

Fundusze inwestycyjne – czy to rozwiązanie dla każdego?

Fundusze inwestycyjne to bardziej zaawansowana forma lokowania pieniędzy. Na funduszu inwestycyjnym możemy zyskać znacznie więcej, niż na lokacie czy koncie oszczędnościowym.  Jeden fundusz inwestycyjny składa się najczęściej z pieniędzy ulokowanych przez wielu indywidualnych inwestorów. Dzięki temu zbiera on odpowiedni kapitał, aby  pomnażać pieniądze. Za tworzenie i zarządzanie funduszami inwestycyjnymi odpowiadają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Gromadzą one środki wielu inwestorów i lokują je w akcje, obligacje, bony skarbowe i inne instrumenty finansowe zwane zbiorowo papierami wartościowymi.
Fundusze inwestycyjne tym się różnią od lokat bankowych czy kont oszczędnościowych, że nie znamy z góry zysku, jaki uzyskamy. Co więcej, zysk z funduszy nie jest gwarantowany – oznacza to, że możemy zarówno otrzymać wysoki zysk, nic nie zyskać jak i  stracić część ulokowanych pieniędzy. Dlatego inwestując w fundusz musimy zdawać sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji i akceptować poziom ryzyka danego funduszu. Jeżeli nie akceptujemy ryzyka utraty części pieniędzy, to powinniśmy skupić się na szukaniu atrakcyjnych lokat.
Fundusze inwestycyjne wielu osobom kojarzą się z zaawansowaną formą inwestowania pieniędzy dostępną wyłącznie dla profesjonalnych inwestorów. Nic bardziej mylnego. Każdy z nas może zainwestować w fundusz.  Obecnie nie musimy nawet posiadać specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że mamy mocne postanowienie i skorzystamy z pomocy profesjonalnego doradcy. Jednak zawsze musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności, aby ustrzec się przed oszustwem. Dlatego warto skorzystać z usług banków, sprawdzonych firm inwestycyjnych lub agentów firm inwestycyjnych.

Kontakt dla mediów
Ciastko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności