20.05.2019

Kiedy warto założyć konto walutowe?

Przeprowadzając operacje finansowe za granicą w obcej walucie należy pamiętać o koszcie przewalutowania, a także zwrócić uwagę na prowizję od wypłaty gotówki z bankomatu. Dobrym rozwiązaniem może być założenie konta walutowego. W jakich przypadkach opłaca się to zrobić?
  

Konto walutowe vs. rachunek w złotówkach

Podstawowa różnica pomiędzy kontem walutowym a standardowym polega na tym, że na tym pierwszym gromadzone są środki w zagranicznej walucie. Zazwyczaj jest nią euro lub dolar, czy np. funt brytyjski. Poza tym, z obu rodzajów rachunków korzysta się w taki sam sposób. Inne będą jednak obowiązywały zasady związane z przeprowadzaniem transakcji i wypłatą gotówki z bankomatu.
 

Oszczędności wynikające z braku przewalutowania

Dla osób przebywających za granicą, wypłacanie gotówki z bankomatu może być niezbyt opłacalne. Jeśli korzystają wyłącznie z rachunku w złotówkach, przy wypłacie środków w zagranicznej walucie będą musieli zapłacić za ich przewalutowanie. Koszty mogą być wysokie – wiele zależy od ustalonego kursu, tego jak wysokie sumy są wypłacane i ile razy musiało zostać przeprowadzone przewalutowanie, a nie zawsze jest ono pojedyncze.

W niektórych bankach może się zdarzyć, że kwota wyrażona w złotówkach będzie musiała być najpierw zamieniona na jedną z głównych walut na świecie (jak euro albo dolar), a dopiero potem na oczekiwaną walutę, czyli przykładowo czeskie korony. Wtedy koszty przewalutowania będą większe, niż wtedy, gdy złotówki od razu są przeliczane na czeskie korony.

Zakładając konto walutowe, można uniknąć przewalutowania – wtedy np. wypłacasz gotówkę w euro z konta prowadzonego w euro, więc bank nie pobiera dodatkowej opłaty za przewalutowanie. Nawet jeśli docelową walutą nie jest euro, przewalutowanie będzie tylko jedno, co również pozwoli Ci zaoszczędzić. Z tego samego względu warto mieć konto walutowe, jeśli często robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Korzystając z konta w euro czy dolarach, nie musisz dodatkowo płacić za przewalutowanie.
 

Łatwy dostęp do gotówki

Niektóre banki pobierają opłaty za korzystanie z bankomatów za granicą, jeśli klient nie posiada w nich konta walutowego. To kolejny powód, dla którego warto je założyć. W Nest Banku nie obciążamy Cię prowizją za korzystanie z bankomatów za granicą, jeśli posiadasz rachunek płatniczy w euro, dolarach albo funtach brytyjskich i wypłacasz z niego środki w tej konkretnej walucie obcej kartą do Nest Konta Waluta. Dzięki temu nawet jeśli nie wymieniłeś wystarczająco wysokiej kwoty w kantorze w Polsce, możesz bez oporów korzystać z bankomatów podczas pobytu poza jej granicami.
 

W jakich przypadkach warto mieć konto walutowe?

Najwięcej korzyści z posiadania konta walutowego mają osoby, które:
 
  • pracują za granicą lub prowadzą tam biznes,
  • otrzymują przychód od podmiotu z innego kraju (w obcej walucie),
  • studiują za granicą,
  • często podróżują poza granice Polski,
  • dokonują zakupów w zagranicznych sklepach internetowych,
  • mają kredyt hipoteczny w obcej walucie,
  • przechowują oszczędności w zagranicznej walucie.
 
Nadal nie jesteś pewien, czy w Twoim przypadku warto mieć konto walutowe? Skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy też do dokładnego zapoznania się z naszą ofertą.
 
Kontakt dla mediów
Ciastko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności