10.06.2019

Kredyt dla firm rodzinnych – czyli dla kogo?

Najczęściej firmy rodzinne są kojarzone z niewielkimi lokalnymi biznesami. Warto jednak pamiętać, że na rynku polskim istnieją bardzo duże przedsiębiorstwa, które od lat pozostają w posiadaniu i zarządzaniu tej samej rodziny. Doskonałym przykładem są firmy takie jak: Solaris, Fermy Drobiu Woźniak, Inglot czy Komputronik.

Określenie firma rodzinna odnosi się do podmiotu gospodarczego posiadającego zarejestrowaną formę prawną. Podmiot ten powinien spełniać konkretne warunki. Interpretacja tych warunków w zależności od źródła bywa różna. Wynika to z braku precyzyjnego zapisu definicji przedsiębiorstwa rodzinnego w prawie gospodarczym. W takiej sytuacji warto sięgnąć np. po opracowanie ekonomisty prof. Łukasza Sułkowskiego, pt. „Firmy rodzinne – determinanty funkcjonowania i rozwoju. Współczesne aspekty zarządzania”, w którym autor szczegółowo opisał charakterystykę oraz sposoby działania biznesu prowadzonego przez rodzinę.

Wg profesora Sułkowskiego firmą rodzinną możemy nazwać podmiot gospodarczy, w którym większa część własności oraz funkcje zarządzania – znajdują się w rękach rodziny. Nie jest to równoznaczne z tym, że wszystkie osoby zatrudnione muszą być spokrewnione lub spowinowacone. Wystarczy, aby prezesi, dyrektorzy poszczególnych działów, a także członkowie rady nadzorczej byli połączeni więzami krwi.

Sukcesja rodzinnego przedsiębiorstwa

Nest Bank przygotował dla firm rodzinnych specjalną ofertę, która ma na celu wsparcie przedsiębiorców  w niezwykle istotnym temacie, jakim jest sukcesja.

Sukcesja to inaczej mówiąc przekazanie przedsiębiorstwa kolejnemu pokoleniu z zachowaniem ciągłości zarządzania. To proces bardzo czasochłonny i złożony, dlatego w Nest Banku oprócz wsparcia finansowego przygotowaliśmy dla Ciebie:

  • Broszurę informacyjną – przygotowaną przez specjalistów. Znajdziesz w niej najważniejsze informacje oraz porady, jak odpowiednio przygotować się do sukcesji rodzinnej firmy.
  • Seminaria internetowe – zgłoś się do najbliższej placówki i poinformuj swojego doradcę o chęci uczestnictwa w projekcie.

Firma rodzinna – połączenie biznesu i tradycyjnych wartości

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Firma Rodzinna z 2018 roku wynika, że Polacy coraz bardziej cenią sobie produkty i usługi świadczone przez rodzinne przedsiębiorstwa. Co więcej, 1/3 badanych zadeklarowała, że jest skłonna zapłacić za takie towary wyższą cenę. Konsumenci są przekonani, że za takim wyrobem stoją prawdziwe wartości, historia oraz tradycja, a właściciel bezpośrednio zadba o jakość i rzetelność wykonania danego zlecenia.

Nest Bank – sukcesja a kredyt

W trakcie sukcesji i zaraz po przekazaniu firmy kolejnemu pokoleniu nieocenione będzie wsparcie finansowe. Pieniądze z kredytu możesz przeznaczyć na rozwój firmy i wprowadzenie innowacji.

W Nest Banku w trakcie badania zdolności kredytowej bierzemy pod uwagę zarówno potencjał starej firmy, jak i możliwości jakie niesie ze sobą nowa działalność. Kredyt dla rodzinnych firm jest przyznawany osobom spokrewnionym lub spowinowaconym. Dodatkowo, maksymalna kwota pożyczki wynosi aż 350 tys. zł, a spłatę możesz rozłożyć na okres od 5 do 12 lat. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie prowadzić działalność, a raty kredytu nie będą zbyt dużym obciążeniem miesięcznym. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, wypełnij formularz na naszej stronie internetowej. Zachęcamy także do zapoznania się z pełną ofertą Nest Banku.

Kontakt dla mediów
Ciastko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności