18.10.2019

Kredyt i pożyczka – czym się różnią?

Na polskim rynku usług finansowych rozróżniamy instytucje bankowe, które podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego oraz pozabankowe, które zazwyczaj należą do prywatnych inwestorów i akcjonariuszy. W banku można założyć konta osobiste, lokaty oraz uzyskać np. kredyt konsolidacyjny czy hipoteczny. Przeczytaj, jaka jest różnica między zobowiązaniem wobec banku, a stosunku do instytucji pozabankowej.

Kredyt – bezpieczne wsparcie finansowe

Kredyty to zobowiązania finansowe, których udzielają banki. Instytucje te kontrolowane i nadzorowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego, która czuwa nad bezpieczeństwem klientów i chroni ich przed nadużyciami. Każdy bank podlega regulacjom narzuconym przez KNF oraz prawu bankowemu. Dlatego w tego rodzaju instytucjach obowiązują podobne procedury i zasady przyznawania oraz operowania finansami.
Podstawą prawną udzielania kredytu jest umowa kredytowa, określająca dokładnie zasady, na jakich należy spłacić zobowiązanie. Zawarta jest tam także informacja o sankcjach, jakie grożą za niewywiązanie się z warunków umowy. Umowa ta sporządzana jest w formie pisemnej zgodnie z art. 69 prawa bankowego i stanowi podstawę do egzekwowania swoich praw przez obie strony umowy.
W przypadku bankowości elektronicznej zgodnie z art. 7 ust. 2 o prawie bankowym umowa dotycząca tego rodzaju usług może być zawarta w formie elektronicznej, pod warunkiem, że spełnia odpowiednie wymogi przewidziane w ustawie. Wszystkie warunki umowy podlegają przepisom ustawy o prawie bankowym oraz w przypadku konsumentów ustawy o kredycie konsumenckim.

Rodzaje kredytów

Kredyt udzielany jest na określony cel, wskazany we wniosku kredytowym. Przedmiotem kredytu mogą być jedynie środki finansowe. Najpopularniejsze rodzaje kredytu:

  • kredyt hipoteczny – za zakup lub budowę nieruchomości,

  • kredyt konsumencki – na określony wydatek, np. zakup samochodu,

  • kredyt konsolidacyjny – łączy kilka zobowiązań, by w rezultacie kredytobiorca płacił jedną ratę,

  • kredyt odnawialny w rachunku – wsparcie w formie pieniędzy na koncie, w przypadku których nie płaci się odsetek, jeśli terminowo jest spłacane zobowiązanie. Nie trzeba określać celu wzięcia kredytu.

Na jakich zasadach oparta jest pożyczka?

Umowa pożyczki regulowana jest zapisami prawa cywilnego. Podlega także przepisom ustawy o kredycie konsumenckim. Udzielić jej może każdy, ale najczęstszym pożyczkodawcą jest instytucja pozabankowa. Przedmiotem pożyczki mogą być nie tylko środki finansowe, ale także przedmioty.  Warto także wiedzieć, że umowa o udzieleniu pożyczki w świetle kodeksu prawa cywilnego nie musi mieć formy pisemnej, natomiast zgodnie z art. 720 ust. 2 kodeksu cywilnego, jeśli wartość pożyczki przekracza 500 złotych, to powinna być zawarta pisemnie dla celów egzekucyjnych i dowodowych.

 

Kredyt konsolidacyjny – czy to dobra metoda na wyjście z długów?

Atrakcyjne na pozór warunki udzielania wsparcia finansowego sprawiły, że coraz więcej Polaków tonie w długach związanych z zaciągniętymi zobowiązaniami. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą banki, które oferują kredyt konsolidacyjny.
Na czym on polega? Bank spłaca wszystkie niezapłacone przez konsumenta zobowiązania. Sumuje je i rozkłada na raty w określonym czasie. Dzięki temu osoba zadłużona, zamiast płacić kilka zobowiązań, spłaca jeden kredyt o dużo niższej racie niż dotychczasowe. Czas spłaty jest dopasowywany do możliwości klienta. Kredyt konsolidacyjny to najlepsza metoda na wyjście z długów związanych z zaciągniętymi zobowiązaniami.

Kontakt dla mediów
Agata Dorożuk
Agata Dorożuk
Rzecznik Prasowy Nest Banku
Ciastko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności