19.11.2020

Kredyt inwestycyjny dla firm – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Kredyt inwestycyjny dla firm – wszystko co musisz o nim wiedzieć
Planujesz zakup sprzętu na potrzeby swojej firmy lub chcesz zmodernizować obecny, ale nie masz na to wystarczających środków? Jeżeli tak, to zapewne zastanawiasz się nad pożyczeniem pieniędzy od banku. Musisz wiedzieć, że wiele banków ma w swojej ofercie kredyt inwestycyjny, który pomoże Ci sfinansować m.in. zakup maszyn, nieruchomości, oprogramowania czy kursów doszkalających dla pracowników. Podpowiadamy na co możesz go wziąć i jak go pozyskać.

 

Kredyt na firmę – co musisz wiedzieć?  


Obecnie oferta kredytowa banków jest bardzo różnorodna i można w niej znaleźć m.in. kredyty obrotowe, linie kredytowe, kredyty inwestycyjne – w tym kredyty dopasowane do potrzeb poszczególnych grup przedsiębiorców. Jak wybrać odpowiedni kredyt dla swojej firmy? Porównajmy  3 najpopularniejsze formy:
 
  • Kredyt obrotowy – przeznaczony dla firm, którym zależy na sfinansowaniu kosztów bieżącej działalności – opłaty, składki ZUS, wynagrodzenia pracowników itp. Wspiera płynność finansową firmy. Jest to rozwiązanie głownie dla firm, które mają zamrożone środki w zaległych należnościach albo muszą ponieść spore koszty, zanim otrzymają wynagrodzenie za swoją pracę. Zazwyczaj tego typu kredyt ma charakter krótkoterminowy – można otrzymać go na okres od roku do 5  lat.
 
  • Limit w koncie/linia kredytowa (kredyt w rachunku bieżącym) z tej formy kredytu możesz skorzystać mając bądź zakładając konto w danym banku. Dzięki otwartej linii kredytowej możesz skorzystać z dodatkowych środków, wtedy kiedy będziesz ich potrzebował. Bank ustala linię kredytową indywidualnie. Kredyt w rachunku bieżącym ma charakter odnawialny, dzięki czemu środki spłacane automatycznie odnawiają kwotę  do wykorzystania.
 
  • Kredyt inwestycyjny – jest to kredyt dla firm, które chcą pozyskać środki na konkretny cel, który służy rozwojowi przedsiębiorstwa. Może to być modernizacja lub zakup inwestycyjny - zakup sprzętu, nieruchomości, zakup linii produkcyjnej, samochodów czy maszyn. Decydując się na kredyt inwestycyjny musisz wiedzieć, że często niezbędny będzie wkład własny. Kredyt inwestycyjny jest  najczęściej długoterminowy. Okres spłaty może wynosić od 5 do 15 czy nawet 20 lat.

Kredyt inwestycyjny dla firm – czym się wyróżnia?


Kredyt inwestycyjny to inaczej kredyt rozwojowy. Czyli kredyt, z którego korzystamy, aby  sfinansować zakup środków trwałych lub technologii. Za pomocą kredytu inwestycyjnego możesz sfinansować część inwestycji, w niektórych przypadkach całą inwestycję. Wiele banków wymaga wkładu własnego oraz odpowiedniego zabezpieczenia, jednak nie wszystkie.

Kredyt inwestycyjny – od czego zacząć?

Planując dużą, kosztowną i długoterminową inwestycję musisz najpierw przygotować jej biznesplan. Powinien on zawierać szczegółowy opis przedsięwzięcia  - m.in. wszystkie części składowe niezbędne do skutecznego przeprowadzenia inwestycji, wstępny plan/harmonogram realizacji przedsięwzięcia, korzyści jakie przyniesie, ale także zagrożenia. Jednak przede wszystkim w biznesplanie powinien znaleźć się kosztorys wszystkich wydatków, jakie musisz ponieść w związku z inwestycją. W kosztorysie musi znaleźć się także informacja o tym, ile z środków potrzebnych na realizację przedsięwzięcia już masz oraz czy będziesz musiał skorzystać z pożyczki na inwestycję – jeżeli tak, to powinieneś wskazać kwotę. Kiedy zbierzesz wszystkie wymienione informacje możesz już zacząć starać się o kredyt inwestycyjny dla firm. Biznesplan jest bardzo ważny, ponieważ na jego podstawie bank będzie oceniał, czy Twój pomysł na inwestycję ma realne szanse aby przynieść zyski – a Tym samym czy pożyczenie Ci pieniędzy nie będzie zbyt ryzykowne dla banku.

Kredyt inwestycyjny dla firm - warunki, zabezpieczenia i wkład własny

W wielu przypadkach, aby skorzystać z kredytu na inwestycje, będziesz musiał przedstawić odpowiednie zabezpieczenia (np. hipoteka na nieruchomości) lub zdobyć poręczycieli. Jeżeli nie masz wystarczających zabezpieczeń to sprawdź ofertę banków, które oferują kredyty zabezpieczone gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Ma je w swojej ofercie m.in. Nest Bank.
Gwarancje są instrumentem finansowym Banku Gospodarstwa Krajowego, z którego mogą skorzystać klienci części polskich banków.  Gwarancje wspierają firmy posiadające krótką historią kredytową oraz te, które nie posiadają wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu. Dzięki nim firma nie musi posiadać zabezpieczeń, a czasem nawet wkładu własnego do inwestycji. By dowiedzieć się, czy możesz skorzystać z oferty z gwarancjami musisz zgłosić się do jednego z banków, które uczestniczą w programie. Do grona tych banków zalicza się Nest Bank, który ma w swojej ofercie zarówno Kredyt na rozwój, jak i inne kredyty ze wspomnianymi gwarancjami. Pełną ofertę sprawdzisz tutaj: kredyty dla firm.  

Jak otrzymać kredyt inwestycyjny dla mikrofirmy?

Jeżeli prowadzisz mały biznes i nie zatrudniasz pracowników to również możesz skorzystać z kredytu na inwestycje. Kredyt na rozwój w Nest Banku został stworzony z myślą o najmniejszych przedsiębiorstwach – w odpowiedzi na ich specyficzne potrzeby. Dlatego jest on tak prosty  w uzyskaniu jak kredyt gotówkowy. Przedsiębiorca nie musi ustanawiać dodatkowych zabezpieczeń. Oferta jest dostępna z zabezpieczeniem w postaci gwarancji COSME, dzięki której klient może otrzymać atrakcyjne warunki cenowe (niższą niż w ofercie standardowej marżę i prowizję), dodatkowo kredytobiorca nie jest zobowiązany do zabezpieczenia kredytu własnym majątkiem. Ponadto BIZNest Kredyt na Rozwój pozwala na sfinansowanie nawet 100% wartości inwestycji. Ze środków uzyskanych z kredytu możesz zrealizować prawie każdy zakup inwestycyjny.
Kredyt inwestycyjny dla firm w Nest Banku – na jaki cel możesz go wziąć?
 
  • Zakup linii produkcyjnej
  • Oprogramowanie
  • Rozwój pracowników (szkolenia, kursy, studia podyplomowe)
  • Nieruchomości
  • Zakup maszyn pojazdów ( w tym zakup samochodów)
 Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter
wyłącznie informacyjny. Udzielenie oraz wysokość kredytu są uzależnione od pozytywnej oceny zdolności kredytowej. Szczegółowe informacje o ofercie kredytowej Nest Bank S.A. dla przedsiębiorców dostępne są: tutaj: kredyty dla firm.https://nestbank.pl/dla-twojej-firmy/kredyty
Kontakt dla mediów
Ciastko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności