20.09.2019

Podjąłeś decyzję o założeniu firmy? Dowiedz się, od czego zacząć!

Wydawałoby się, że pierwszym krokiem do założenia firmy jest rejestracja działalności. To nieprawda. Najpierw musisz się odpowiednio przygotować, podejmując decyzję m.in. o sposobie rozliczania podatku, zastanowić się jakie będziesz miał obowiązki i kiedy chcesz rozpocząć działalność. Przeczytaj, jak założyć firmę krok po kroku, by wszystko przebiegło sprawnie.

Jak założyć firmę krok po kroku – zanim zarejestrujesz

Przemyślenie kilku ważnych kwestii oraz podjęcie decyzji w sprawie prowadzenia działalności, usprawni jej rejestrację. Warto wiedzieć, że nie zawsze trzeba rejestrować działalność. W Polsce funkcjonuje tak zwana działalność nierejestrowana. Jest to rozwiązanie dla osób, które wykonują drobną działalność, a ich przychody nie przekraczają 50% płacy minimalnej.

Rodzaj opodatkowania

Wybranej formy opodatkowania nie można zmienić w dowolnym momencie, dlatego warto byś przemyślał swój wybór. Jako przedsiębiorca masz kilka możliwości opodatkowania. Dobrze dobrana forma pozwoli Ci płacić niższe podatki. Od tego wyboru zależy także rodzaj prowadzenia księgowości firmy. W trakcie rejestracji firmy będziesz musiał także podać, w jaki sposób będziesz płacić zaliczki na podatek – miesięcznie czy kwartalnie.

Jeśli zakładasz działalność jednoosobową, to będziesz płacić podatek dochodowy od osób fizycznych PIT. Do wyboru masz takie formy opodatkowania, jak:

 • zasady ogólne – wg skali podatkowej 18% (do 85 528 zł rocznie) lub 32% (powyżej 85 528 zł rocznie),

 • podatek liniowy – zasady ogólne wg skali 19% (niezależnie od dochodu),

 • karta podatkowa – kwota określana na dany rok przez naczelnika urzędu skarbowego,

 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – od 2% do 20% w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Jeśli chcesz założyć spółkę cywilną, jawną lub partnerską, to będziesz płacić podatek dochodowy od osób prawnych PIT (19% podstawy opodatkowania lub 9% podstawy, jeśli rozpoczynasz działalność).

Którą formę opodatkowania wybrać?

Na pytanie „jak założyć firmę krok po kroku?” jest tylko jedna mądra odpowiedź: trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie opcje i dopasować je do profilu zakładanej firmy. Ta porada dotyczy również wyboru formy opodatkowania.
Formę opodatkowania należy dopasować do:

 • rodzaju działalności (niektóre formy są przeznaczone tylko dla określonej działalności),

 • kosztów, jakie będziesz ponosił, prowadząc działalność,

 • wielkości przychodów,

 • tego, czy chcesz korzystać z ulg.

Formę opodatkowania można zmienić w trakcie prowadzenia działalności, jednak należy pamiętać, że moment, w którym chcesz dokonać takiej zmiany, zależy od wybranego rodzaju opodatkowania. Wszystkie szczegóły dotyczące form opodatkowania znajdziesz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji lub w Urzędzie Skarbowym.

Jak założyć firmę krok po kroku – początek działalności, nazwa i inne ważne rzeczy

Co jeszcze musisz przemyśleć przed zarejestrowaniem działalności? Przeczytaj, jak założyć firmę krok po kroku bez komplikacji.

Data rozpoczęcia działalności

Wypełniając wniosek rejestracyjny firmy, musisz podać datę rozpoczęcia działalności. Podana data może być późniejsza niż dzień, w którym składasz wniosek. To bardzo ważna decyzja, ponieważ datę rozpoczęcia działalności musisz dopasować do swoich możliwości np. czy do podanego dnia będzie gotowe biuro i plan działalności firmy i jeśli jest taka potrzeba to, czy będę zapewnione odpowiednie środki finansowe na uruchomienie firmy.

Data rozpoczęcia działalności ma także znaczenie, jeśli chcesz skorzystać z ulgi ZUS (np. 6 miesięcy bez składek ZUS). Jeśli data rozpoczęcia działalności to początek miesiąca, to od tego właśnie miesiąca liczy się pierwszy miesiąc bez składki ZUS. Jeśli chcesz zacząć działalność po połowie miesiąca, to zwolnieni ze składki ZUS będzie liczone od następnego miesiąca.

Nazwa firmy

Jaka powinna być nazwa firmy? Najlepiej krótka i łatwa do zapamiętania. W przypadku prostych form działalności, nazwa firmy musi zawierać twoje imię i nazwisko. W Internecie możesz sprawdzić, czy ktoś już posługuje się taką właśnie nazwą (szczególnie jeśli masz dość popularne imię i nazwisko, np. Anna Nowak). W wielu przypadkach do wymaganych danych można dodać nazwę własną firmy. To właśnie ona powinna być zapamiętywana, chwytliwa, może odnosić się do profilu działalności firmy, ale przede wszystkim powinna być przemyślana.

Profil działalności i kody PKD

Kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) określa obszar działalności firmy. W strukturze PKD znajdują się sekcje od ogólnych, np. budownictwo, handel, po klasy szczegółowe. Kod ten będzie Ci potrzebny przy rejestracji firmy. Musisz go podać nie tylko w celach statystycznych, ale także z podanym obszarem działalności wiążą się różne obowiązki, np. czy musisz mieć kasę fiskalną, jaką formę prawną możesz wybrać, jaki rodzaj opodatkowania Cię obowiązuje, czy podlegasz obowiązkowi rejestracji VAT.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą krok po kroku – rejestracja

Ostatnim krokiem do założenia własnej działalności jest jej rejestracja. Większość formalności dopełnisz za pomocą formularza CEIDG-1 składanego w odpowiednim urzędzie, np. w urzędzie gminy. Dokument ten możesz złożyć nie tylko osobiście, ale także przez Internet. Twoje zgłoszenie trafia do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Wniosek ten jest jednocześnie:

 • wnioskiem o wpisanie do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON,

 • oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania,

 • zgłoszeniem identyfikacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego NIP,

 • zgłoszeniem dotyczącym płacenia składek ZUS.

Załóż konto bankowe przez internet

Zakładając działalność gospodarczą, należy otworzyć firmowe konto bankowe. Dzięki takiemu rachunkowi masz kontrolę nad wydatkami i zarobkami firmy. Pamiętaj, wybierz bank o ugruntowanej pozycji na rynku. Co więcej, nie generuj niepotrzebnych kosztów. Wybierz w pełni darmowe konto np. BIZnest Konto w Nest Banku. Co więcej, nie musisz tego robić osobiście. Załóż konto bankowe przez Internet i zarządzaj finansami swojej firmy, gdziekolwiek jesteś.

Kontakt dla mediów
Ciastko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności