22.05.2019

Polecenie zapłaty vs. zlecenie stałe. Która opcja jest dla Ciebie?

Popularność bankowości internetowej sprawia, że każdego miesiąca wykonujemy online nawet kilkadziesiąt różnych przelewów. Im więcej jest ich do zrobienia, tym większe ryzyko, że o którymś zapomnimy, wykonamy go za późno, z błędem, albo... ze względu na wcześniejsze wydatki nie będziemy mieli z czego go opłacić. Na szczęście są sposoby na to, by już nigdy więcej nie zastanawiać się „czy na pewno zrobiłem ten przelew?”. Płatności powtarzalne, kierowane do tych samych odbiorców można zautomatyzować, a służą do tego polecenie zapłaty i zlecenie stałe. Na czym polegają i które z nich wybrać? 

Jak działa polecenie zapłaty?

Polecenie zapłaty to umowa między trzema stronami: bankiem, właścicielem konta w tym banku i odbiorcą (najczęściej usługodawcą). Na podstawie przesyłanych przez usługodawcę faktur lub rachunków konto jest automatycznie obciążane, bez udziału jego właściciela - to odbiorca jest stroną aktywną. Polecenie zapłaty za każdym razem może opiewać na inną kwotę, która jednak podlega kontroli właściciela konta - dostaje on zawiadomienia o pobraniu pieniędzy.

Na czym polega zlecenie stałe?

Zlecenie stałe to cyklicznie realizowany przelew, na stałą kwotę wybieraną przy zakładaniu zlecenia. Częstotliwość przelewów ustala się samodzielnie, mogą one być realizowane co miesiąc, ale równie dobrze raz na kwartał. Aby dokonać zmiany parametrów zlecenia (częstotliwości, kwoty, dnia realizacji), trzeba edytować w banku jego reguły.

W celu uruchomienia tej formy płatności często wystarczy tylko skorzystać z bankowości internetowej lub mobilnej, nie trzeba czekać na zgodę odbiorcy przelewu.

Kiedy wybrać polecenie zapłaty a kiedy zlecenie stałe?

Na polecenie zapłaty często decydują się osoby, które chcą ułatwić sobie opłacanie rachunków za prąd, gaz czy usługi telekomunikacyjne. Sprawdza się ono w sytuacji, kiedy przelewy powtarzają się regularnie, ale za każdym razem różni się ich wysokość.

Przykład: Firma świadcząca usługi telekomunikacyjne proponuje swoim klientom rozliczenie przez polecenie zapłaty. Od osób, które się na to zdecydują, co miesiąc, w dniu rozpoczynającym nowy okres rozliczeniowy, pobierana jest należność za abonament i dodatkowo wykorzystane usługi. Zdarza się, że przy abonamencie na kwotę 29 zł, jednego miesiąca z konta pobierane jest 35 zł, kolejnego 29 zł, a następnie 31 zł.

Zlecenie stałe to z kolei dobry sposób na opłacenie rachunków, które zawsze opiewają na tę samą kwotę, ale również na zautomatyzowanie przelewów na konto oszczędnościowe, kieszonkowego dla dziecka, czy wsparcia dla wybranej instytucji charytatywnej. 

Przykład: Klient banku co miesiąc, w dniu otrzymania wynagrodzenia, przenosi 10% swoich dochodów na konto oszczędnościowe. Ponieważ jest to stała kwota i zawsze ten sam dzień miesiąca, utworzył zlecenie stałe, by nie musieć wykonywać przelewów ręcznie i za każdym razem ich zatwierdzać.
 
Niezależnie od tego, jaką formę płatności powtarzalnych wybierzemy, na pewno zaoszczędzimy dzięki nim czas. Oba rozwiązania są wygodne i ułatwiają procedury księgowe, pozwalają też zaoszczędzić na ewentualnych odsetkach za nieterminowe płatności i uniknąć pomyłek przy uzupełnianiu danych przelewów.
Kontakt dla mediów
Ciastko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności