16.05.2019

Poznaj tajniki gromadzenia i powiększania domowych oszczędności. Jak działa lokata terminowa?

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeby gromadzenia środków na przyszłość, jednak wiele osób nadal ma problem z wyborem metody oszczędzania. Przy podejmowaniu decyzji o tym, gdzie przechowywać pieniądze zwykle kierujemy się wygodą i bezpieczeństwem poszczególnych rozwiązań. W obu tych kategoriach niewątpliwym zwycięzcą jest lokata bankowa.

Nie skarbonka i nie skarpeta...

Choć przechowywanie oszczędności w zasięgu ręki, w przysłowiowej skarpecie, może wydawać się kuszące, to jednak nie jest pozbawione wad. Biorąc pod uwagę istnienie inflacji, z roku na rok pieniądze przechowywane w skarpecie lub skarbonce tracą na swojej wartości. W przeciwieństwie do nich, środki zgromadzone na lokacie podlegają oprocentowaniu i pracują na siebie.

Jak dokładnie działa lokata? Po upływie konkretnego okresu, do wpłaconego na nią depozytu doliczana jest suma pieniędzy wynikająca z oprocentowania lokaty, która stanowi zarobek właściciela (suma jest pomniejszona o kwotę podatku). Na rynku dostępne są różne rodzaje lokat, różniące się okresem trwania, oprocentowaniem, tym, czy jest ono stałe, czy zmienne.

Wybór lokat w Nest Banku

Oferta lokat w Nest Banku została skonstruowana tak, by mógł skorzystać z niej każdy, niezależnie od swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Jedną z propozycji jest lokata powitalna dla nowych klientów - Nest Lokata Witaj z atrakcyjnym oprocentowaniem 4% w skali roku. Równie korzystna jest oferta dla stałych klientów, jak m.in. Nest Lokata Nowe Środki czy Nest Lokata Lojalna dla klientów przelewających swoje wynagrodzenie na konto w Nest Banku. Z pozostałych lokat mogą skorzystać zarówno osoby, które posiadają tu rachunek płatniczy, jak i ci, którzy chcą założyć samą lokatę, bez konieczności posiadania konta.

Lokaty terminowe ze stałym oprocentowaniem dostępne są na okres już od 7 dni do 24 miesięcy, a lokaty z oprocentowaniem zmiennym, zależnym od wartości stopy WIBOR, na okres od 6 do 36 miesięcy.  Oszczędzanie w postaci lokaty można zacząć już od kwoty 1000 zł.

Bezpieczeństwo środków zgromadzonych na lokacie

Lokaty to wyjątkowo bezpieczny produkt finansowy. Dla osób, które obawiają się gry na giełdzie, czy korzystania z bardziej ryzykownych instrumentów inwestycyjnych, lokata jest najlepszym rozwiązaniem. Ryzykiem dla korzystających z niej osób nie jest nawet upadłość banku, bo w takiej sytuacji pieniądze na lokacie są chronione przez prawo. Środki zgromadzone w banku na lokacie podlegają bowiem ochronie i gwarancji, którą zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to system gwarantowania depozytów, co oznacza, że w razie upadłości banku, jego klienci otrzymają wypłatę zgromadzonych środków do wysokości określonej w ustawie z 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Więcej szczegółów dotyczących BFG jest dostępnych na tej stronie.

Osoby, które mają większą wiedzę na temat form oszczędności, również korzystają z lokat. Często traktują je jako miejsce bezpiecznego przechowywania kapitału w okresie zawirowań rynkowych oraz w oczekiwaniu na korzystne okazje inwestycyjne.

Jak widać, lokaty oszczędnościowe to produkt niemal dla każdego, niezależnie od ilości posiadanych środków czy wiedzy finansowej. Swoją przygodę z oszczędzaniem warto zacząć właśnie od nich. 
Kontakt dla mediów
Ciastko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych i reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów.
Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności