Centrum Informacji
Opodatkowanie oszczędności

Są to obowiązkowe informacje wysyłane do podatników i odpowiedniego Organu Podatkowego. Są związane z wypłatą na rzecz nierezydentów podatkowych  np. odsetek od lokat lub innych przychodów podlegających opodatkowaniu z uwagi na ograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski.

  • IFT-1 to informacja przesyłana do osób fizycznych niemających w Polsce miejsca zamieszkania z tytułu wypłaconych m.in.: odsetek, dywidend i należności licencyjnych.

  • IFT-2 to informacja przesyłana do osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski z tytułu wypłaty m.in.: odsetek, dywidend i należności licencyjnych.

Z tego formularza nie musisz się rozliczać z polskimi organami podatkowymi – to jedynie dokument informacyjny.

Możesz go natomiast użyć, jeśli chcesz wykazać przed organem podatkowym kraju Twojej rezydencji podatkowej, w jakiej kwocie podatek został pobrany w Polsce i odpowiedniego rozliczenia w tym zakresie.

Tak, bez względu na kwotę uzyskanego przychodu bank jest zobowiązany do wystawienia
IFT-1.

Tak, pobrany podatek jest prawidłowy. Wynika to ze sposobu zaokrąglania kwot podatku określonego w ustawie Ordynacja podatkowa – w odniesieniu do opodatkowania odsetek od środków pieniężnych (tj. m.in. opodatkowania odsetek od lokat bankowych) – wprowadza zasadę, że kwotę podatku zaokrągla się do pełnych groszy w górę.

Zobacz więcej ↗

Nie wszystkie. Odsetki uzyskiwane przez klientów, które są osobami fizycznymi od kont oszczędnościowych i lokat terminowych, podlegają zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Wyjątek dotyczy nierezydentów, którzy dostarczą do banku ważny certyfikat rezydencji podatkowej oraz oświadczenie „Beneficial Owner” – wtedy mogą skorzystać z obniżonych stawek podatku (które wynikają z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z krajami swojej rezydencji podatkowej).

W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej Bank pełni funkcje płatnika, czyli oblicza, pobiera i wpłaca właściwemu organowi podatkowemu zryczałtowany podatek (zgodnie z ciążącym na nim obowiązkiem wynikającym z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Tym samym w imieniu klienta wypełnia wszystkie obowiązki związane z rozliczeniem zryczałtowanego podatku na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Możesz złożyć w banku:

  • ważny certyfikat rezydencji podatkowej,

  • oświadczenie „Beneficial Owner”, które potwierdza, że jesteś rzeczywistym odbiorcą odsetek, od których bank będzie uprawniony do pobierania podatku.

Bank będzie wtedy mógł zastosować preferencyjną stawkę podatku (obniżoną) lub zastosować zwolnienie z opodatkowania  zgodnie z właściwą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (przy uwzględnieniu obowiązujących w Polsce przepisów prawa podatkowego).

Jeżeli bank nie posiada złożonego przez Ciebie ważnego certyfikatu rezydencji i oświadczenia „Beneficial Owner”, zastosuje stawkę podstawową (19% lub 20%).

Wypełnij oświadczenie „Beneficial Owner"  i prześlij do nas wraz z ważnym certyfikatem rezydencji podatkowej wystawionym przez Organ Podatkowy Twojej rezydencji.

Certyfikat rezydencji wystawiony w języku innym niż język angielski, musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego lub Konsula RP.

Nie. Termin, w którym certyfikat rezydencji obowiązuje, znajdziesz na samym certyfikacie. Jeżeli na certyfikacie nie wskazano okresu obowiązywania, to jest on ważny 12 miesięcy od dnia wystawienia.

Jeśli chcesz skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania w kolejnych latach, musisz przesyłać aktualny certyfikat rezydencji i oświadczenie Beneficial Owner.

Tak. W przypadku klientów, którzy posiadają rachunki raportowane w rozumieniu regulacji FATCA i CRS, dane na temat sald i wypłaconych przez bank odsetek są raportowane do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w cyklach rocznych do 30 czerwca następnego roku.

Dane na temat uzyskanych odsetek przez klientów, którzy są nierezydentami, również są raportowane przez bank w informacjach IFT-1R przesyłanych Tobie oraz organowi podatkowemu.

Bank musi również udostępniać dane o obrotach i stanach na rachunkach bankowych klientów na pisemne żądanie uprawnionego organu podatkowego.

Nie. Bank w rozliczeniu występuje w roli płatnika podatku. Tylko Ty możesz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty do organu podatkowego, który jest właściwy dla opodatkowania nierezydentów tj. III Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

 

image
Dokumenty i informacje
Bezpieczeństwo
Inne
Konta
Kredyty
Oszczędności i inwestycje
Usługi

© 2024 | Nest BankSWIFT/BIC: NESBPLPW
fbIconlinkedinIcon