Są to obowiązkowe informacje wysyłane do podatników i odpowiedniego Organu Podatkowego. Są związane z wypłatą na rzecz nierezydentów podatkowych np. odsetek od lokat lub innych przychodów podlegających opodatkowaniu z uwagi na ograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski.
IFT-1 to informacja przesyłana do osób fizycznych niemających w Polsce miejsca zamieszkania z tytułu wypłaconych m.in.: odsetek, dywidend i należności licencyjnych.
IFT-2 to informacja przesyłana do osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski z tytułu wypłaty m.in.: odsetek, dywidend i należności licencyjnych.
Z tego formularza nie musisz się rozliczać z polskimi organami podatkowymi – to jedynie dokument informacyjny.
Możesz go natomiast użyć, jeśli chcesz wykazać przed organem podatkowym kraju Twojej rezydencji podatkowej, w jakiej kwocie podatek został pobrany w Polsce i odpowiedniego rozliczenia w tym zakresie.
Tak, bez względu na kwotę uzyskanego przychodu bank jest zobowiązany do wystawienia
IFT-1.
Tak, pobrany podatek jest prawidłowy. Wynika to ze sposobu zaokrąglania kwot podatku określonego w ustawie Ordynacja podatkowa – w odniesieniu do opodatkowania odsetek od środków pieniężnych (tj. m.in. opodatkowania odsetek od lokat bankowych) – wprowadza zasadę, że kwotę podatku zaokrągla się do pełnych groszy w górę.
Nie wszystkie. Odsetki uzyskiwane przez klientów, które są osobami fizycznymi od kont oszczędnościowych i lokat terminowych, podlegają zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Wyjątek dotyczy nierezydentów, którzy dostarczą do banku ważny certyfikat rezydencji podatkowej oraz oświadczenie „Beneficial Owner” – wtedy mogą skorzystać z obniżonych stawek podatku (które wynikają z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z krajami swojej rezydencji podatkowej).
W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej Bank pełni funkcje płatnika, czyli oblicza, pobiera i wpłaca właściwemu organowi podatkowemu zryczałtowany podatek (zgodnie z ciążącym na nim obowiązkiem wynikającym z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Tym samym w imieniu klienta wypełnia wszystkie obowiązki związane z rozliczeniem zryczałtowanego podatku na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Możesz złożyć w banku:
ważny certyfikat rezydencji podatkowej,
oświadczenie „Beneficial Owner”, które potwierdza, że jesteś rzeczywistym odbiorcą odsetek, od których bank będzie uprawniony do pobierania podatku.
Bank będzie wtedy mógł zastosować preferencyjną stawkę podatku (obniżoną) lub zastosować zwolnienie z opodatkowania zgodnie z właściwą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (przy uwzględnieniu obowiązujących w Polsce przepisów prawa podatkowego).
Jeżeli bank nie posiada złożonego przez Ciebie ważnego certyfikatu rezydencji i oświadczenia „Beneficial Owner”, zastosuje stawkę podstawową (19% lub 20%).
Wypełnij oświadczenie „Beneficial Owner" i prześlij do nas wraz z ważnym certyfikatem rezydencji podatkowej wystawionym przez Organ Podatkowy Twojej rezydencji.
Certyfikat rezydencji wystawiony w języku innym niż język angielski, musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego lub Konsula RP.
Nie. Termin, w którym certyfikat rezydencji obowiązuje, znajdziesz na samym certyfikacie. Jeżeli na certyfikacie nie wskazano okresu obowiązywania, to jest on ważny 12 miesięcy od dnia wystawienia.
Jeśli chcesz skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania w kolejnych latach, musisz przesyłać aktualny certyfikat rezydencji i oświadczenie Beneficial Owner.
Tak. W przypadku klientów, którzy posiadają rachunki raportowane w rozumieniu regulacji FATCA i CRS, dane na temat sald i wypłaconych przez bank odsetek są raportowane do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w cyklach rocznych do 30 czerwca następnego roku.
Dane na temat uzyskanych odsetek przez klientów, którzy są nierezydentami, również są raportowane przez bank w informacjach IFT-1R przesyłanych Tobie oraz organowi podatkowemu.
Bank musi również udostępniać dane o obrotach i stanach na rachunkach bankowych klientów na pisemne żądanie uprawnionego organu podatkowego.
Nie. Bank w rozliczeniu występuje w roli płatnika podatku. Tylko Ty możesz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty do organu podatkowego, który jest właściwy dla opodatkowania nierezydentów tj. III Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.