Rachunek VAT to obowiązkowe konto dla każdej osoby posiadającej w banku konto firmowe w PLN.
Środki zgromadzone na rachunku VAT są Twoją własnością, jednocześnie przy ograniczonej możliwość dysponowania nimi.
Z Rachunku VAT nie można wykonywać przelewów (po zleceniu przelewu z konta firmowego w PLN, bank automatycznie pobierze środki z Rachunku VAT).
Do Rachunku VAT nie są wydawane karty płatnicze oraz nie może być udzielony limit kredytowy.
W przypadku, gdy Twój kontrahent zdecyduje się na zapłatę wystawionej faktury z wykorzystaniem przelewu Podzielonego VAT, będziesz zobligowany do przyjęcia płatności w tym systemie. Dlatego właśnie bank otwiera dla każdego klienta firmowego Rachunek VAT.
Tak, będziesz otrzymywać wyciąg z konta w taki sam sposób jak z konta firmowego w PLN.
Dodatkowo pamiętaj, że każde uznanie lub obciążenie Rachunku VAT widoczne jest również na koncie firmowym PLN z którym powiązany jest Rachunek VAT.
Nie musisz pamiętać Rachunku VAT i podawać go swoim Odbiorcom lub umieszczać na fakturach.
Zlecając przelew Podzielony VAT ze swojego konta firmowego w PLN, Bank automatycznie pobierze środki z Rachunku VAT.
Ważne: Wnioskując do Urzędu Skarbowego o zgodę na przeniesienie nadwyżki środków z rachunku VAT na swój rachunek firmowy zostaniesz poproszony o podanie nr Rachunku VAT.
Z dniem 1 lipca 2018 roku w życie wchodzi zmiana ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2017.2201), która wprowadza:
a) konieczność posiadania przez każdego przedsiębiorcę Rachunku VAT,
b) możliwość dokonywania płatności za fakturę z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności tj. Przelewu Podzielonego VAT.
Możesz posiadać jeden Rachunek VAT, który będzie powiązany ze wszystkimi Twoimi kontami w PLN.
Możesz zawnioskować o otwarcie dodatkowego Rachunku VAT jeżeli chcesz go powiązać z nowo otwieranym dodatkowym kontem w PLN.
Możesz skorzystać ze środków znajdujących się na Rachunku VAT tylko, gdy będziesz zlecał ze swojego konta firmowego w PLN:
Przelew Podzielony VAT (w wysokości kwoty podatku VAT wskazanego w dyspozycji przelewu) lub przelew podatku VAT, CIT, PIT, Akcyza na rachunek Urzędu Skarbowego,
przelew składek ZUS oraz odsetek za zwłokę od tych składek, opłacając pozostałe cele wskazane w art. 62b ust. 2 ustawy Prawo Bankowe.
Ustawa przewiduje również sytuację, w której będziesz mógł przenieść nadwyżkę środków z rachunku VAT na swój rachunek firmowy. Takie przeniesienie wymagać będzie jednak złożenia odpowiedniego wniosku do naczelnika Urzędu Skarbowego i uzyskania jego zgody.
Korzystając z Przelewu Podzielonego VAT należy uzupełnić:
NRB rachunku bankowego odbiorcy,
nazwę odbiorcy,
NIP odbiorcy,
nr faktury VAT, w związku z którą dokonywana jest płatność,
kwotę brutto z faktury (całość lub część, która ma zostać zapłacona),
kwotę podatku VAT z faktury (całość lub część, która ma zostać zapłacona).
Nie podawaj w przelewie numeru Rachunku VAT odbiorcy.
Otwarcie i prowadzenie rachunku VAT w Nest Banku jest darmowe. Oprocentowanie na Rachunku VAT wynosi 0%.
Przelew Podzielony VAT można wykonać wyłącznie w PLN z konta firmowego prowadzonego w PLN. Przelewu Podzielonego VAT nie można wykonać przy przelewach SEPA oraz zagranicznych.
Rachunek VAT powiązany jest z rachunkiem rozliczeniowym w PLN oraz z rachunkami oszczędnościowymi (BIZnest Oszczędności). Rachunek VAT nie będzie powiązany z rachunkami w walucie obcej oraz lokatami.