22.12.2022


Kobieta w obliczu prowadzenia własnego biznesu. Czy strach ma wielkie oczy? (Raport)

Dlaczego kobiety otwierają firmy? Bo chcą być niezależne! Deklaruje to ponad 41% obecnych i aż 59% przyszłych bizneswoman, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Nest Banku i Fundacji Kobiety e-biznesu. Co jeszcze sprawia, że kobiety porzucają posady i w stosunkowo niepewnych czasach decydują się na firmę? Czego się obawiają i z czym się mierzą? O tym przeczytacie w raporcie Siła Przedsiębiorczyń.

Siła Przedsiębiorczyń – kilka słów o raporcie

Założenie firmy to duże ryzyko, zwłaszcza w niepewnych czasach. Chyba, każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę. Ale z jakimi problemami naprawdę muszą mierzyć się przedsiębiorczynie? Nest Bank i Fundacja Kobiety e-biznesu postanowili to sprawdzić, przy pomocy Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research. Badaniu poddano dwie grupy: kobiety, które już prowadzą własny biznes i te, które dopiero planują otworzyć firmę.


- Podczas badania pytaliśmy jego uczestniczki o obawy i stopień przygotowania do nowych zadań związanych z prowadzeniem swojego biznesu. Zbadaliśmy to, jak dobrze radzą sobie w świecie nowoczesnych technologii, które przydają się w prowadzeniu firmy oraz z jakich rozwiązań finansowych korzystają jako przedsiębiorczynie mówi Justyna Sobczak z Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research

Na bazie wyników powstał raport: Siła Przedsiębiorczyń. Kobieta w obliczu prowadzenia własnego biznesu. Czy strach ma wielkie oczy?Chcemy być niezależne i pracować na własnych zasadach!


Założenie własnej firmy to z jednej strony niezwykle kusząca perspektywa rozwoju. Jednak to też spore ryzyko – straty pieniędzy, czasu czy dotychczasowej pozycji. Co sprawia, że przedsiębiorczynie je podejmują ? Najczęściej wskazywaną motywacją do założenia firmy jest chęć bycia niezależną. Taką odpowiedź w grupie kobiet prowadzących już swoje biznesy wskazało 41% ankietowanych, w drugiej aż 59%. Wśród pozostałych motywacji znalazły się też chęć pracy na własnych zasadach, perspektywa lepszych zarobków czy większa swoboda oraz możliwość samorozwoju. Ponadto aż 23% obecnych i 41% przyszłych przedsiębiorczyń zadeklarowało, że to ich marzenie.


Kobiety coraz częściej mają odwagę realizować swoje pasje, spełniać marzenia, podejmować ambitne projekty. Bardzo mnie cieszą te informacje i mam nadzieję, że ten trend zostanie z nami na dłużej. Kobiety chcą pracować na własnych zasadach, rozwijać swoje kompetencje i więcej zarabiać. To dobra wiadomość dla całej gospodarki i dla każdej kobiety, która – świadoma wielu wyzwań po drodze – zbiera siły by otworzy wymarzony biznes. Przedsiębiorczynie mogą dzielić się doświadczeniem, być dla siebie wsparciem i inspiracją - Karolina Mitraszewska, Wiceprezeska Nest Banku


Czy strach ma wielkie oczy?


Czy przedsiębiorcze kobiety czegoś się obawiały? Okazuje się, że 1/3 z nich bała się jedynie pojedynczych aspektów prowadzenia firmy. Tylko co piąta (19%) nie miała żadnych związanych z tym obaw. Na przeciwległym biegunie znalazły się te, u których strach wzbudzał każdy aspekt dotyczący własnego biznesu.

Najważniejsze jest jednak, że obawy i trudności nie powstrzymują marzeń o niezależności. I choć najwięcej kobiet boi się po prostu tego, że sobie nie poradzi (38%), to okazuje się, że bardzo szybko przechodzą od planowania do założenia swojej działalności. 35% zrobiło to w mniej niż 3 miesiące.


Według różnych raportów odsetek kobiet posiadających własne firmy to ok 35 % wśród ogółu prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Nadal znamienny jest zdecydowanie mniejszy udział przedsiębiorczyń w stosunku do mężczyzn, prowadzących działalność. Kobiety mają więcej obaw i zdecydowanie częściej boją się porażki. Ze strony naszej Fundacji staramy się je wspierać, dostarczając wiedzy i umiejętności, które ułatwią im prowadzenie własnej firmymówi Anna Heimberger, Prezeska Fundacji Kobiety e – biznesu.

Więcej w raporcie Siła Przedsiębiorczyń. Kobieta w obliczu prowadzenia własnego biznesu. Czy strach ma wielkie oczy?, który znajdziecie tutaj: RAPORT

Kontakt dla mediów
Dorota Ordon
biuro.prasowe@nestbank.pl
image
Dokumenty i informacje
Bezpieczeństwo
Inne
Konta
Lokaty
Inwestycje
Usługi

© 2024 | Nest BankSWIFT/BIC: NESBPLPW
fbIconlinkedinIcon